If you have any questions regarding Ace 50 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Ace 50 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
For young adventurers spending a weekend in the woods, the Ace 50 is the perfect companion with simple torso-length and hipbelt adjustability to fit growing bodies. Keep your camper comfortable with ventilated AirSpeed™ suspension, hipbelt snack pockets and other useful features found on adult packs that enable your child to carry their own gear and gain confidence on the trail.
| Article-No. | 10006510 |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 450D dobby polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 50 l |
| Weight | 1650 g |
| Sex | kids |
| Length | 28 cm |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | Yes |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 73 cm |
| Width | 38 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Opens from the bottom, Reservoir compatible, Sleeping bag compartment, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| size/color: O/S/green canopy | available |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/green canopy | available |