If you have any questions regarding Softie® Elite 1 WGTE LZ, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Snugpak Softie® Elite 1 WGTE LZ
Snugpak Ltd
Waterloo Mill, Howden Road, Silsden,
West Yorkshire BD20 0HA
UK
https://snugpak.com/pages/contact
The Softie elite WGTE sleeping bag range has a built in deployable side baffle that initially is extra thick zip baffle and when deployed allows the sleeping bag to become wider. The extra space created by the deployed zip baffle allows for freedom of movement & temperature management when trying to keep cool.
| Article-No. | 9404300000 |
|---|---|
| Insulation | Sofite® |
| Weight | 1000 g |
| Outer textile | Paratex Micro |
| Inner textile | Paratex Light |
| Colour | Olive |
| Packed size | 22 x 16 cm |
| Length | 220 cm |
| Upper material type | Polyester |
| Type of insulation | Polyester |
| T-Comfort | 7 C |
| Lining | Polyester |
| Circumference around the shoulders | 75 cm |
| Circumference around the hips | 60 cm |
| Circumference around the feet | 42 cm |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: olive | available |