If you have any questions regarding Stratos 24 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Stratos 24 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Experience cloudlike comfort, exceptional ventilation and trail-tested durability with the Stratos 24. Designed for discerning day hikers, it offers an adjustable men's fit and streamlined storage accessed via dual front panel zips. Front, side and hipbelt pockets keep small essentials organised, while an included raincover protects your pack so you can stay focused on the terrain ahead.
| Article-No. | 10007527- nirvana blue, 10007528- pine leaf, 10007529- raven black |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 210D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 24 l |
| Weight | 1340 g |
| Sex | men's |
| Length | 24 cm |
| Load up to | 13.6 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | Yes |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 60 cm |
| Width | 34 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Collapsible trekking pole holster on shoulder strap, Fixation for climbing tool, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Reservoir compatible, Scratch resistant organisation pocket for sunglasses and electronics, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| size/color: OS/nirvana blue | available |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/nirvana blue | available |
| size/color: OS/pine leaf | available |
| size/color: OS/raven black | available |