If you have any questions regarding Hikelite 28 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Hikelite 28 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Whether your day hikes take you on casual outings or serious adventures, this simple, high-performance 28-litre hiking pack is up to the task. With an AirSpeed tensioned mesh backpanel, the Hikelite 28 keeps the weight off your back while keeping up with dynamic movement. Featuring a panel-loading design with an adjustable fit, raincover, zippered top pocket and padded hipbelt with pockets.
| Article-No. | 10007550- cascade blue, 10007552- olive tan |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 210D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 28 l |
| Weight | 990 g |
| Sex | unisex |
| Length | 30 cm |
| Load up to | 11 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | Yes |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 52 cm |
| Width | 32 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable sternum strap with safety whistle, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Reservoir compatible, Scratch resistant organisation pocket for sunglasses and electronics, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/cascade blue | available |
| size/color: OS/olive tan | available |