If you have any questions regarding Talon 26 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Talon 26 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
The Talon 26 is a streamlined top-loader with ample cargo space for peak bagging and bikepacking. An injection-molded AirScape™ backpanel and continuous-wrap harness and hipbelt keep the pack moving with you over tough terrain. For multi-sport days, this lightweight pack features versatile pocketing and a hydration reservoir sleeve, plus trekking pole and ice axe attachment points.
| Article-No. | 10006771- black coal grey, 10006772- scoria blue night shift |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 100D high-tenacity nylon w/ dobby check ripstop, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 26 l |
| Weight | 1070 g |
| Sex | men's |
| Length | 29 cm |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 58 cm |
| Width | 29 cm |
| Frame type | Internal |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Collapsible trekking pole holster on shoulder strap, Fixation for climbing tool, Fixation for helmet, Hipbelt pockets, Internal key holder, Reservoir compatible, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/black coal grey | available |
| size/color: OS/scoria blue night s | available |