If you have any questions regarding Farpoint 40 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Farpoint 40 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Travelling far and light? Adventure awaits with the Farpoint 40. This fully featured travel pack takes the best of backpacking design—a breathable, adjustable fit and load-lifting LightWire frame—and adds practical conveniences, including improved, easy-slide zippers, an external toiletry pocket and a laptop sleeve to streamline your experience. Sized to meet domestic carry-on requirements.
| Article-No. | 10007391- antique blue, 10007390- cascade blue-torrent blue, 10007392- sawdust |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 200D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 40 l |
| Weight | 1480 g |
| Sex | men's |
| Length | 23 cm |
| Load up to | 16 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 55 cm |
| Width | 35 cm |
| Frame type | Internal |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Carry-on size, Internal key holder, Laptop compartment, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/antique blue | available |
| size/color: O/S/cascade blue/torr.b | available |
| size/color: O/S/sawdust | available |