If you have any questions regarding Daylite Duffel 30, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Daylite Duffel 30
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Whether you're headed to the gym, office or a weekend getaway, the versatile Daylite Duffel 30 adapts to changing needs and offers backpack, over-the-shoulder and grab-and-go carry options for all-day comfort. Convenient features include an accessible zippered end and side pockets and a redesigned, padded bottom to protect your belongings. A bluesign® PRODUCT.
| Article-No. | 10006139 |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 300D polyester w/ ripstop, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester packcloth, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 30 l |
| Weight | 550 g |
| Sex | unisex |
| Length | 24 cm |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | No |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 50 cm |
| Width | 33 cm |
| Frame type | Frameless |
| Features | Internal key holder, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| size/color: O/S/black | available |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/black | available |