If you have any questions regarding Transporter Wheeled Carry On OS, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Transporter Wheeled Carry On OS
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Fly through security with this travel-centric carry-on bag designed to maximise space allowed within domestic airline standards and built with rugged, highly water-resistant NanoTough™ exterior fabrics. Myriad internal pocketing secures clothing and gear while a sturdy, high-clearance HighRoad chassis and oversized wheels roll unfazed from beach destinations to alpine retreats.
| Article-No. | 10006355 |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED 630D NanoTough™: 100% recycled high-tenacity nylon w/ ripstop, coated with carbonate |
| Flooring material | bluesign® APPROVED 840D NanoTough™: 100% recycled high-tenacity nylon w/ ripstop, coated with carbonate |
| Capacity | 38 l |
| Weight | 2700 g |
| Sex | unisex |
| Length | 23 cm |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon, Recycled, Ripstop |
| Height | 55 cm |
| Width | 35 cm |
| Frame type | Internal |
| Features | Carry-on size, Internal key holder, Laptop compartment, Scratch resistant organisation pocket for sunglasses and electronics |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/raven black | available |