If you have any questions regarding Rescue S P050AA01, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Petzl Rescue S P050AA01
The RESCUE S pulley is designed for work-at-height professionals and for setting up on-site rescue systems. Ultra-compact, lightweight, and high efficiency, it is designed for handling moderate loads
| Article-No. | P050AA01 |
|---|---|
| Weight | 52 g |
| Load capacity | 18 kN |
| Working load | 5 kN |
| Min. rope diameter | 6 mm |
| Max. rope diameter | 11 mm |
| Efficiency | 91 % |
| Certificates | CE EN 12278, UIAA, NFPA Technical Use, XF 494 Light |
| Material | Aluminum, Stainless steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Rescue S P050AA01 | available |