If you have any questions regarding Daylite Expdbl Travel Pack 26+6 O/S, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Daylite Expdbl Travel Pack 26+6 O/S
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
The lightweight, durable Daylite Expandable Travel Pack is all about flexible capacity. Sized to fit as much as possible and maximize airline "personal item" standards with an AirScape™ backpanel, luggage pass-through and tech sleeve. An expandable main compartment adds 6 liters, transforming it into a standard carry-on. Brighten your journey with vibrant colorways. A bluesign® PRODUCT.
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 300D polyester w/ ripstop, DWR treatment made without PFAS |
|---|---|
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 26 l |
| Weight | 840 g |
| Sex | unisex |
| Length | 13 cm |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | No |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 43 cm |
| Width | 33 cm |
| Additional capacity | 6 l |
| Features | Adjustable sternum strap with safety whistle, Carry-on size, Internal key holder, Laptop compartment, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| size/color: O/S/black | available |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/black | available |
| size/color: O/S/night shift blue | available |