If you have any questions regarding Campion Lux, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Outwell Campion Lux
The Outwell Campion Lux Orange is a warm and comfortable 3‑season sleeping bag designed for cooler nights from spring to autumn. Its two‑layer Isofill insulation, soft brushed polyester lining and built‑in removable pillow provide reliable warmth and cosy comfort. Ideal for campers who want extra insulation without sacrificing space or softness.
| Weight | 1800 g |
|---|---|
| Body length | 195 cm |
| Sex | unisex |
| Packed size | 43 x 22 cm |
| Length | 225 cm |
| Upper material type | Polyester |
| Type of insulation | Isofill |
| T-Comfort | 5/1 C |
| Shape | Rectangular |
| Width | 85 cm |
| Lining | Polyester |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: blue | available |
| color: orange | available |
| Lasnamäe
Lasnamäe 4c |
|
| color: blue | available |
| color: orange | available |