If you have any questions regarding Contour Lux XL, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Outwell Contour Lux XL
The Outwell Contour Lux XL is a spacious dual‑season sleeping bag designed for versatile comfort from spring to autumn. Its reversible construction lets you switch between two temperature ratings, while the XL size, removable pillow and zip‑off hood provide extra comfort. It can be fully opened into a duvet or zipped together with another bag to form a double.
| Weight | 1950 g |
|---|---|
| Body length | 190 cm |
| Sex | unisex |
| Packed size | 47 x 26 cm |
| Length | 220 cm |
| Upper material type | Polyester |
| Type of insulation | Polyester |
| T-Comfort | 4 & 14 C |
| Shape | Rectangular |
| Width | 105 cm |
| Lining | Polyester |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: deep blue | available |