If you have any questions regarding Camper Lux XL, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Outwell Camper Lux XL
The Outwell Camper Lux XL Green is a spacious and extremely comfortable sleeping bag designed for family and car camping. It features a soft cotton lining, a built‑in removable pillow and a zip‑off hood for customizable comfort. The bag can be fully opened and used as a duvet, making it highly versatile for different temperatures and sleeping preferences.
| Weight | 3100 g |
|---|---|
| Body length | 200 cm |
| Sex | unisex |
| Packed size | 46 x 27 cm |
| Length | 200 cm |
| Upper material type | Polyester |
| Type of insulation | Isofill |
| T-Comfort | 0 C |
| Shape | Rectangular |
| Width | 105 cm |
| Lining | Polyester |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: green | available |