If you have any questions regarding Camper Lux Double, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Outwell Camper Lux Double
The Outwell Camper Lux Double Blue is a spacious and extremely comfortable 3–4 season double sleeping bag designed for couples and families. It features a soft cotton lining, built‑in removable pillows and a zip‑off hood. The bag can be fully opened into two separate duvets or zipped into two single bags, offering excellent versatility for different sleeping setups.
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Body length | 200 cm |
| Sex | unisex |
| Packed size | 49 x 29 cm |
| Length | 235 cm |
| Upper material type | Cotton, Polyester |
| Type of insulation | Isofill |
| T-Comfort | 5 C |
| Shape | Rectangular |
| Width | 150 cm |
| Lining | Cotton |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: blue | available |