If you have any questions regarding Casilda XL, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Outwell Casilda XL
The Outwell Casilda XL is an extra‑large padded camping chair offering soft, wraparound comfort with a deeper and wider seat. Its strong folding steel frame provides stability, and the chair opens and folds in seconds. A carrybag is included for easy transport.
| Weight | 6,2 g |
|---|---|
| Size | 97 x 61 x 90 cm |
| Packed size | 27 x 23 x 105 cm |
| Load up to | 150 kg |
| Height | 40 cm |
| Material of the framework | Steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Casilda XL | available |