If you have any questions regarding Observer Base Camp, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Robens Observer Base Camp
The Robens Observer Base Camp is a lightweight, compact outdoor chair with a sturdy steel frame, high back support and breathable mesh panels. It packs down small, includes a carrybag and offers stable, comfortable seating for camping and outdoor activities.
| Weight | 2010 g |
|---|---|
| Size | 55 x 69 x 100 cm |
| Packed size | 48 x 10 x 13 cm |
| Load up to | 120 kg |
| Upper material type | Nylon, Polyester, Ripstop |
| Height | 39 cm |
| Sustainability | Recycled |
| Material of the framework | Steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Observer Base Camp | available |