If you have any questions regarding Frontiersman Base Camp, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Robens Frontiersman Base Camp
The Robens Frontiersman Base Camp is a compact, multifunctional outdoor accessory that works both as an extra seat and a footrest. It features thick padding for comfort, a sturdy steel frame, wide feet for stability on soft ground, and an integrated carrybag for easy transport.
| Weight | 1050 g |
|---|---|
| Size | 49 x 48 x 68 cm |
| Load up to | 120 kg |
| Upper material type | Nylon, Polyester, Ripstop |
| Height | 32 cm |
| Material of the framework | Steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Frontiersman Base Camp | available |