If you have any questions regarding LADAKH GTX, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Scarpa LADAKH GTX
Model designed for long hikes and backpacking, winter hikes and hunting. The comfortable, protective and waterproof construction makes it suitable for outdoor activities that require reliable footwear even after many hours spent on cold and wet ground.
| Article-No. | 60007-201/0005 |
|---|---|
| Lining | GORE-TEX ePE More Seasons Bluesign® |
| Insole | Performance-flex (7.5 mm) / Comfort Flex (5 mm) |
| Outer sole | Vibram®, Biometric Fly |
| Weight | 1650 g |
| Sex | men's |
| Upper material type | Suede |
| Waterproof | Yes |
| Lining | Gore-Tex |
| Outsole | Vibram |
| Lacing system | Laces |
| Leather thickness | 2.4-2.6 mm |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: 41/t.moro | available |
| size/color: 42/t.moro | available |
| size/color: 43/t.moro | available |
| size/color: 44/t.moro | available |
| size/color: 45/t.moro | available |
| size/color: 46/t.moro | available |