If you have any questions regarding Stratos 34 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Stratos 34 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Enjoy cloudlike comfort, exceptional ventilation and trail-tested durability with the Stratos 34. Built for extended day hikers, it offers an adjustable men's fit and spacious storage accessed via dual front panel zips. A separate lower zip compartment and front, side and hipbelt pockets keep gear organised. An included raincover protects your pack so you can stay focused on the trail ahead.
| Article-No. | 10007530- nirvana blue, 10007531- pine leaf, 10007532- black |
|---|---|
| Material | bluesign® approved 210D recycled honey comb nylon, PFC/PFAS-free DWR |
| Flooring material | bluesign® approved 420D recycled nylon, PFC/PFAS-free DWR |
| Capacity | 34 l |
| Weight | 1520 g |
| Sex | men's |
| Length | 28 cm |
| Load up to | 13.6 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | Yes |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 64 cm |
| Width | 34 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Collapsible trekking pole holster on shoulder strap, Fixation for climbing tool, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Opens from the bottom, Reservoir compatible, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| size/color: OS/nirvana blue | available |
| size/color: OS/pine leaf | available |
| size/color: OS/raven black | available |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/pine leaf | available |
| size/color: OS/nirvana blue | available |
| size/color: OS/pine leaf | available |
| size/color: OS/raven black | available |