If you have any questions regarding Hikelite LT 22 O/S, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Hikelite LT 22 O/S
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Built for short or long day hikes, this lightweight pack delivers exceptional airflow and a stable, supportive carry. Featuring AirSpeed™ suspension, a tensioned mesh backpanel and ventilated shoulder straps for maximum breathability. A roomy main compartment; generous side pockets for bottles, snacks or layers; side compression straps; and an included raincover round out its feature set.
| Article-No. | 10007571- silver lining, 10007573- tundra green |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 200D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 22 l |
| Weight | 770 g |
| Sex | unisex |
| Length | 24 cm |
| Load up to | 9 kg |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | Yes |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 50 cm |
| Width | 30 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable sternum strap with safety whistle, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Reservoir compatible, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/silver lining | available |
| size/color: OS/tundra green | available |