If you have any questions regarding Sportlite 25 O/S, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Sportlite 25 O/S
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Hit the trail with this lightweight, panel-loading daypack built for day hikes and excursions. Stash a layer in a front shove-it pocket, and keep moving comfortably with an adjustable fit harness, close-to-body AirScape™ backpanel, padded hipbelt with pockets and sternum strap. Featuring 100% recycled ocean-sourced nylon ripstop main body fabric and a hydration sleeve (reservoir sold separately).
| Article-No. | 10007611- olive tan, 10007610- raven black, 10007614- serenity blue |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 210D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 25 l |
| Weight | 1020 g |
| Sex | unisex |
| Length | 25 cm |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 55 cm |
| Width | 30 cm |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Hipbelt pockets, Internal key holder, Reservoir compatible, Scratch resistant organisation pocket for sunglasses and electronics, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/raven black | available |
| size/color: OS/olive tan | available |
| size/color: OS/raven black | available |
| size/color: OS/serenity blue | available |