If you have any questions regarding Daylite Cinch (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Daylite Cinch (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
We took the best elements of our popular Daylite pack and added a top-loading cinch closure for quick access to all your essentials. This versatile pack features a hydration reservoir sleeve and zippered slash pocket for convenient organisation. Vibrant, new colours will brighten your everyday errands, day hikes and afternoons at the beach. A bluesign® PRODUCT.
| Article-No. | 10006950- moody burgundy, 10006063- night shift, 10006065- tan concrete, 10002930- black |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 200D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 15 l |
| Weight | 340 g |
| Sex | unisex |
| Length | 19 cm |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | No |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 41 cm |
| Width | 24 cm |
| Frame type | Frameless |
| Features | Adjustable sternum strap with safety whistle, Internal key holder, Removable hipbelt, Reservoir compatible, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/black | available |
| size/color: O/S/moody burgundy | available |
| size/color: O/S/night shift | available |
| size/color: O/S/tan concrete | available |