If you have any questions regarding Fairview 70 O/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Fairview 70 O/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
With 70 litres of useable storage to work with, this roomy, fully featured travel pack takes the best of backpacking design—a breathable, women's-specific fit and load-lifting frame—and adds practical conveniences, such as a detachable daypack for side quests. Durable, 100% recycled fabrics, improved easy-slide zippers and padded sidewalls keep your belongings secure, wherever the adventure leads.
| Article-No. | 10007382- black, 10007383- cascade blue-torrent blue |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 200D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 420D nylon, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 55 l |
| Weight | 2040 g |
| Sex | women's |
| Length | 46 cm |
| Load up to | 16 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon |
| Height | 66 cm |
| Width | 38 cm |
| Additional capacity | 15 l |
| Frame type | Internal |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Internal key holder, Laptop compartment, Removable daypack, Reservoir compatible, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/black | available |
| size/color: O/S/cascade blue/torr.b | available |