If you have any questions regarding Ariel 55 WXS/S (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Ariel 55 WXS/S (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Ideal for anyone in need of a pack with a fine-tuned fit, the Aether/Ariel Series fits a variety of body shapes and sizes. A Custom Fit-on-the-Fly Hipbelt, Shoulder Straps and adjustable torso length offers a fine-tuned fit and an injection-moulded backpanel delivers breathable, close-to-body performance. Made with bluesign®-approved nylon and PFC-free DWR. Raincover included.
| Article-No. | 10006682- koseret green |
|---|---|
| Material | bluesign®-approved 420HD nylon packcloth, PFC-free DWR |
| Flooring material | bluesign®-approved 420HD nylon packcloth, PFC-free DWR |
| Capacity | 52 l |
| Weight | 2165 g |
| Sex | women's |
| Length | 25 cm |
| Load up to | 27 kg |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | Yes |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 73 cm |
| Width | 38 cm |
| Frame type | Internal |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Fixation for climbing tool, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Opens from the bottom, Opens from the side, Reservoir compatible, Sleeping bag compartment, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: WXS/S/koseret green | available |