If you have any questions regarding Arcane Hip Bag, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Arcane Hip Bag
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Beautiful, 100% recycled main body fabric and subtle touches set the Osprey Arcane Hip Bag apart. Magnetic closure provides easy access to the main compartment while the internal zip pocket and hidden back zip pocket keep important items secure. Wear it as a hip bag on errands or as a crossbody for a night out; the minimalist, classic style of this functional accessory fits the vibe.
| Article-No. | 10006395 |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 480D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 540D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Weight | 190 g |
| Length | 9 cm |
| Material | Polyester, Recycled |
| RFID | No |
| Volume | 2 L |
| Height | 12.7 cm |
| Width | 28 cm |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: OS/latte brown heather | available |
| size/color: OS/black | available |
| size/color: OS/moss green/heath | available |