If you have any questions regarding Minder S1 P060AA00, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
The MINDER S1 pulley is designed for work-at-height professionals and for setting up on-site rescue systems. Its special side plates are designed for use with a Prusik friction hitch in progress-capture systems. Compact and lightweight, it provides good efficiency for handling moderate loads.
| Article-No. | P060AA00 |
|---|---|
| Weight | 71 g |
| Load capacity | 23 kN |
| Working load | 5 kN |
| Min. rope diameter | 6 mm |
| Max. rope diameter | 11 mm |
| Efficiency | 91 % |
| Certificates | CE EN 12278, UIAA, NFPA Technical Use, XF 494 Light |
| Material | Aluminum, Stainless steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Minder S1 rullik | available |