If you have any questions regarding Fixe P006AA00, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Petzl Fixe P006AA00
With a compact and versatile design, the FIXE pulley is built for setting up haul systems and load deviations. Fixed side plates allow quick rope installation and easy system setup
| Article-No. | P006AA00 |
|---|---|
| Material | Aluminum, stainless steel |
| Weight | 98 g |
| Load capacity | 23 kN |
| Working load | 5 kN |
| Min. rope diameter | 6 mm |
| Max. rope diameter | 13 mm |
| Efficiency | 71 % |
| Certificates | CE EN 12278, UIAA, XF 494 Light |
| Material | Aluminum, Stainless steel |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| Fixe yellow P006AA00 | available |