If you have any questions regarding Farpoint Fairview Trvl Dpk (2026), get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Farpoint Fairview Trvl Dpk (2026)
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
Unlock pro modularity with this daypack designed to seamlessly integrate with the entire Farpoint/Fairview Family—attatching to any of the travel, trek or wheeled packs. Detach this comfortable, compact carry for side quests along your journey. Maximise carry-on space with it as your personal item, and your main pack stored overhead. Add storage to your kit and versatility to your travels.
| Article-No. | 10007409- graphite purple, 10007407- sawdust olive tan, 10007405- cascade blue-torrent blue |
|---|---|
| Material | bluesign® approved 450D recycled twist dobby polyester, PFAS-free DWR |
| Flooring material | bluesign® approved 450D recycled twist dobby polyester, PFAS-free DWR |
| Capacity | 15 l |
| Weight | 550 g |
| Sex | unisex |
| Length | 17 cm |
| Flooring material type | Nylon |
| Raincover | No |
| Material | Nylon, Recycled |
| Height | 48 cm |
| Width | 31 cm |
| Frame type | Frameless |
| Features | Adjustable sternum strap with safety whistle, Internal key holder, Laptop compartment, Reservoir compatible, Scratch resistant organisation pocket for sunglasses and electronics, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Reservoir included | No |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/cascade blue/torr.b | available |
| size/color: O/S/graphite purple | available |
| size/color: O/S/sawdust olive tan | available |