If you have any questions regarding Ace 65 O/S, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Osprey Ace 65 O/S
OSAÜHING DARF / MATKAMAAILM
Jaama srteet 12
11621 Tallinn
Estonia
info@matkamaailm.ee
For young explorers headed out on extended backpacking trips, the Ace 65 offers simple torso-length and hipbelt adjustability that fits growing bodies. Keep your camper comfortable with ventilated AirSpeed™ suspension, hipbelt snack pockets and other useful features found on adult packs that enable your child to carry their own gear and gain confidence on the trail.
| Article-No. | 10006511 |
|---|---|
| Material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 450D dobby polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Flooring material | bluesign® APPROVED, 100% recycled 600D polyester, DWR treatment made without PFAS |
| Capacity | 65 l |
| Weight | 1780 g |
| Sex | kids |
| Length | 35 cm |
| Flooring material type | Polyester |
| Raincover | Yes |
| Material | Polyester, Recycled |
| Height | 75 cm |
| Width | 38 cm |
| Frame type | External |
| Features | Adjustable back length, Adjustable sternum strap with safety whistle, Hipbelt pockets, Integrated and removable rain cover, Internal key holder, Opens from the bottom, Reservoir compatible, Sleeping bag compartment, Stabilizer straps, Suspended mesh back panel, Top entry point to main compartment |
| Sustainability | Bluesign, Recycled |
| Tähesaju
Tähesaju tee 9 |
|
| size/color: O/S/blue spikemoss | available |