If you have any questions regarding Fold L, get in touch with us!
| Mon - Fri | 10-19 |
| Sat | 10-16 |
| Sun | Closed |
Pinguin Fold L
Very lightweight foam folding mattress.Thanks to the corrugation of the surface of the mattress, greater comfort is achieved with a lower weight of the mattress.
The fact that the deformations of the mattress fit together also saves on size when folded, although it is still quite large. On the other hand, due to its weight and moisture resistance, it's no problem to clip it anywhere on the outside of your pack, so its volume doesn't limit you.
Since the mattress does not inflate, it is not prone to tears, burns or punctures, respectively, these damages will not affect the quality of your sleep.
No need to explain it to the golden hands of time, but in addition to its normal use, this mattress can also be used as a seat cushion (folded or semi-folded), a moisture wicking seat pad, or a shortened mattress with its own cushion.
| Article-No. | 737042- green, 737011- yellow |
|---|---|
| Material | IXPE |
| Weight | 380 g |
| Sex | unisex |
| Packed size | 56 x 13.5 x 13 cm |
| Length | 186 cm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Polyethylene |
| Number of people | 1 |
| R-value | 2 |
| Width | 56 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Nõmme
Jaama 12 |
|
| color: green | available |
| color: yellow | available |